Dawniej dłuto – dziś frezarka. Ich funkcja jest tożsama, jednakże efekty pracy i możliwości nowoczesnych maszyn znacznie odbiegają od standardowo wykonywanych działań. Użycie dłuta było nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim mniej precyzyjne. Fachowiec miał wytyczne, jednakże szansa na wykonanie pracy z równomiernym efektem była niemożliwa. Frezarka w szczególności dedykowana jest do obróbki z zachowaniem dokładności na każdym etapie przy elementach o większej długości. Jej możliwości można wykorzystać dla profilowania krawędzi czy dekoracyjnych elementów.
Na naszym blogu pisaliśmy już o rodzajach, zastosowaniach i parametrach frezarek. Dziś przybliżamy frezarki dolnowrzecionowe.
W przeciwieństwie do strugarki, pilarki czy szlifierki wykorzystanie frezarki jako narzędzia służącego do obróbki drewna jest kojarzone z zaawansowanymi pracami, które mają wzbogacać warsztat o nowe możliwości. Frezarka jest nieocenionym element służącym do obróbki długich desek, listew, płyt etc, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane do produkcji mebli.
To czy urządzenie wybiera majsterkowicz czy profesjonalista warunkuje przede wszystkim
Wskazane parametry umożliwiają rozróżnienie sprzętu. Który sprawdzi się podczas wymagających prac, jak i narzędzia, które pomoże w uzyskaniu efektu na niewielkim skrawku surowca. Frezarka dolnowrzecionowa dla majsterkowicza nie musi mieć dodatkowych parametrów, które warunkują szybkość i efektywność. W przypadku dobór sprzętu do profesjonalisty czynniki zachowane na najwyższym poziomie mają istotny wpływ na finalizacje transakcji oraz dzienne normy, z którymi operator frezarki musi się zmierzyć.
Najważniejszym parametrem technicznym każdej maszyny jest moc silnika. To ona warunkuje dalszy proces obróbki. Im wyższa tym większe możliwości użytkowe pod względem ilości, jakości i wykorzystania materiału o różnej twardości. Kolejnym aspektem warunkującym satysfakcjonujący wybór jest odpowiednio dobrane wrzeciono.
Mimo, iż majsterkowiczowi i profesjonaliście zależny na dobrze wykonanych frezach, to jednak obie sytuacje różnią się ilością wykonanych zleceń. Stąd podobna ścieżka podejmowania decyzji, ale finalnie inne wartości. Dla profesjonalisty istotny będzie wybór frezarki dolnowrzecionowej z dodatkowymi elementami gwarantującymi stabilność, dla majsterkowicza zazwyczaj ten element jest całkowicie obojętny.