Piła taśmowa to jedno z bardziej popularnych urządzeń, które są wykorzystywane przez majsterkowiczów i profesjonalistów. Praktyczne i proste w obsłudze, a dzięki szybkości posuwu pozwala na elastyczną obróbkę drewna metalu i tworzyw sztucznych. Jak przedłużyć żywotność piły taśmowej? W jaki sposób przeciwdziałać uszkodzeniom, które mają bezpośredni wpływ na jakość oferowanych usług?
Niedawno na naszym blogu doradzaliśmy, jaką wybrać piłę taśmową. Dziś podpowiadamy, jak przedłużyć żywotność piły taśmowej, aby cały czas mogła sprostać Twoim zadaniom.
Zużywanie się narzędzie to normalny proces. Podczas pracy piła taśmowa jest poddawana gięciu sporej ilości cykli gięcia na obwodzie koła i prostowania na odcinkach między kołami. Ich ilość decyduje o tym, jak długo piła będzie nam służyć. Warto obserwować urządzenie i w porę reagować. Istnieją również sposoby, na skuteczne zabezpieczenie i wydłużenie żywotności piły. Warto stosować się do zaleceń producenta i nie bagatelizować ostrzeżeń, ponieważ najczęściej sprawy uznawane za niuanse okazują się najważniejsze. By piła taśmowa do drewna miała możliwość na wykorzystanie swojego całego potencjału, należy włączać urządzenie tuż przed jej wejściem w materiał i wyłączać natychmiast po zakończonej pracy. Dlaczego? Napęd piły, który jest w ruchu, ale nie może pracować, jest podatny na bardzo intensywnego zmęczenia. Użycie posuwów musi być dopasowane do grubości obrabianego materiału. Im mniej obrotów wykona piła tym mniej przebytych cykli zużycia.
Zanim zaczniemy pracę, warto sprawdzić stan naostrzenia piły i zbadać strukturę ostrzy. Każde urządzenie, którego elementy są niewłaściwie dokręcone, naprężone itd. błyskawicznie reaguje na wszelkie mankamenty. O ile pęknięcia jest widoczne gołym okiem, o tyle stępienie ostrza jest bardzo często mało dostrzegalne. Wydajne i właściwe cięcie jest widoczne poprzez kształt i kolor wiór. Właściwy posuw, czyli głębokość zębów w ciętym materiale znacznie wpływa na żywotność i trwałość ostrza. Szybkość i jakość posuwu jest ściśle związana z materiałem, który jest poddawany obróbce. Im większa szybkość, tym większy kąt cięcia, a w konsekwencji satysfakcjonujące rezultaty.
Jeśli ostrze piły taśmowej nie ma widocznej skazy, ale mimo wszystko zauważamy spadek wydajności, warto stosować smar, który skutecznie redukuje temperaturę przy cięciu. Brak smarowania to większe tarcie podczas cięcia, co skutkuje gromadzeniem się wiórów przy ostrzu. Mniej materiału na zębach to gwarancja lepszej efektywności, mniej zużytej energii i przedłużenie żywotności maszyny. W zależności od wyboru sprzętu producenci narzucają częstotliwość smarowania ostrza, by zapewniać satysfakcjonujący proces eksploatacji.