Dla pasjonata zakład stolarski to miejsce pełne wyzwań i kreatywnych rozwiązań. Praca z tak szlachetnym materiałem jest rozwijająca i twórcza, ale i niebezpieczna. Drewno samo w sobie może spowodować wiele szkód, a w kontakcie z ostrymi narzędziami zakład stolarski staje się polem minowym. Dzięki przestrzeganiem zasad BHP każdy może czuć się bezpieczny, jednakże warto mieć na uwadze, że niebezpieczeństwo to nie tylko ostre materiały i mechanizmy, które mogą doprowadzić do rany. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas pracy w zakładzie stolarskim?
Jakiś czas temu na naszym blogu napisaliśmy artykuł o tym, jak poprawić bezpieczeństwo pracy na stanowisku stolarza. To bardzo ważna kwestia, dlatego po raz kolejny przypominamy o kilku kluczowych zasadach BHP.
Co roku odnotowanych zostaje kilkaset przypadków, w których w wyniku nieuwagi i nieprzestrzegania zasad BHP dochodzi do wypadków, których konsekwencje są poważne. Nierzadko spowodowane urazy prowadzą do trwałych uszkodzeń, a nawet śmierci. Dawniej efekty pracy stolarza osiągano za pomocą żmudnej pracy ręcznej. Dziś wykorzystywany zostaje potencjał automatycznych maszyn. Z jednej strony kontakt z surowcem jest ograniczony czasowo, z drugiej zaś napęd mechaniczny zwiększa ryzyko uszkodzeń ciała.
Najwięcej wypadków występuje w obrębie kończyn. Zarówno dłonie, jak i uda przyjmują ciosy odpadających wiórów, okaleczając tkankę skórną. Nie każdy uraz wymaga specjalistycznej opieki medycznej, ale praca w wymagających warunkach odciska piętno na ciele.
Wbrew pozorom, pracując w branży stolarskiej, narażony jesteś nie tylko na rany, ale i inne uszkodzenia. Automatyka usprawnia i ułatwia pracę, ale producenci wciąż pracują nad ulepszeniem systemów pod kątem generowanego hałasu. Wydobywający się szum z maszyn stolarskich może doprowadzić do uszkodzenia bębenków słuchowych. Na niebezpieczeństwo są również narażone Twoje oczy, które pod wpływem wydobywających się mają kontakt z licznymi zanieczyszczeniami. Jeśli chodzi o kurz i opiłki nie można zbagatelizować ich niekorzystnego działania na drogi oddechowe.
Kwestie wymogów BHP są bardzo restrykcyjnie opisane. Praca na konkretnym stanowisku wymaga stosowania się do określonych reguł, jednakże wszystkich obowiązuje podstawowa odzież ochronna, rękawice dopasowane do konkretnych działań, gogle ochraniające oczy, które najlepiej, gdy są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenie, by chronić skórę twarzy przed pyłem. Specjaliści powinni również stosować zatyczki do uszu lub słuchawki, które pozwolą na wygłuszenie hałasu. Nawet banalne prace nie powinny odbywać się bez ochrony.