Praca w branży stolarskiej to wymagające wyzwanie. Z jednej strony wysyłek fizyczny, obsługa maszyn i niebezpieczeństwo z nim związane, z drugiej zanieczyszczenia wytwarzane podczas obróbki surowca. Czy w warsztacie stolarskim, hali produkcyjnej czy zakładzie można funkcjonować bez profesjonalnego odkurzacza budowlanego? W artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz przyjrzymy się specyfikacji technicznej odkurzaczy przemysłowych.
Przygotowaliśmy już na blogu przegląd po sprzęcie czyszczącym marki Cleancraft. Dziś przybliżamy odkurzacz specjalny od tego producenta.
W zależności od specyfiki przedsiębiorstwa oraz zajmowanego stanowiska na pracownika czyhają różnorodne niebezpieczeństwa, które zazwyczaj nie powodują poważnych schorzeń, ale mogą poradzić do dyskomfortu. Podczas szlifowania i wiercenia w obrębie stanowiska pracy gromadzą się pyły i wióry, w czasie malowania lub oklejania wykorzystywane są substancje chemiczne, które nierzadko plamią podłoże wydzielając nieprzyjemny zapach. To tylko niewiele z przykładów, które sprawiają, że stanowisko pracy staje się pełne zagrożeń w czasie wykonywanych obowiązków. Pozornie niewielkie ubrudzenie może doprowadzić do upadku lub wdychania szkodliwych substancji, które pogarszają stan zdrowia, a tym samym wpływają negatywnie na efektywność podczas wykonywanych obowiązków.
Analizując i porównując budowę odkurzacza domowego i budowlanego nie pozostawia wątpliwości rozróżnienie ich konstrukcji.
Domowy jest kompaktowy, poręczny, lekki, mniej hałaśliwy.
Przemysłowy ma większą i bardziej skomplikowana budowę, więcej funkcji.
Ale to nie wszystko!
Nawet mały warsztat stolarski emituje pył i zanieczyszczenia, z którymi tradycyjny odkurzacz sobie zwyczajnie nie poradzi. Mniejsza moc warunkuje mniejszą jakość ssania, a tym samym mniej możliwości. Wióry i pyły to najczęściej pojawiające się zabrudzenia, które wpływają na widoczność, bezpieczeństwo i jakość pracy. Unoszą się w powietrzu i mogą doprowadzić do poważnych uszkodzenia.
W zależności od wyboru modelu aspekty techniczne są różne, dlatego bez problemu można dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb.
Seria odkurzaczy flexCat od Cleancraft udowadnia, że nie każdy odkurzacz budowlany musi być duży i mało komfortowy w obsłudze. Producent zadbał o:
dodatkowo sprzęt radzi sobie również ze smarem, płynami oraz odpadkami metalowymi i jest energooszczędny.
Czy warto? Odpowiedź nasuwa się sama. Bez odkurzacza budowlanego narażasz na niebezpieczeństwo siebie i swoich pracowników.